Hiteles kínai nyelvoktatás, kínai nyelvtanfolyamok mindenkinek - ELTE Konfuciusz Intézet, Budapest

ELTE Konfuciusz Intézet, Budapest

   1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F., I.16.    Tel: (36)-(1)-411-6597

                           ELTE Confucius Institute    youttube.com    Kínai enciklopédia

Dr. Hamar Imrét a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjai közé választották

2025. május 07.

2025. május 7-én tartotta 199. közgyűlését a Magyar Tudományos Akadémia, amelynek alkalmával az Akadémikusok Gyűlése a közös akadémiai jelöltlistára felkerült 136 kutató közül megválasztotta az MTA új rendes, levelező, külső és tiszteleti tagjait.

A közgyűlés döntése alapján Hamar Imre, az ELTE nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese és a Távol-keleti Intézet tanszékvezető egyetemi tanára, az ELTE Konfuciusz Intézet igazgatója, a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának levelező tagjai közé került.

Hamar Imre 2016-ban védte meg MTA-doktori értekezését, a magyar orientalisztika nemzetközileg is kiemelkedő képviselője, sinológus. Közvetlen kutatási területe a kínai vallástörténet, ezen belül is a középkori kínai buddhizmus.

2016 óta 47 tudományos közleménye jelent meg, köztük egy monográfia is. Számos tanulmányát közölték nemzetközi színvonalú, angol nyelvű folyóiratok, köztük kínai és japán kiadású szaklapok, valamint gyűjteményes kötetek. Nemzetközi elismertségét mutatja, hogy hosszabb ideig vendégprofesszorként dolgozott az Egyesült Államokban, Németországban, Japánban és Kínában is. Számos magyar és nemzetközi kutatási program elindítója és irányítója, többek között a nagy sikerű Kínai–magyar nagyszótár egyik szerkesztője. Az ELTE-n jelentős sinológiai iskolát hozott létre, tanítványai több hazai és külföldi egyetemen is kiváló eredményeket értek el. A magyarországi Konfuciusz Intézet igazgatójaként sokat tett a nagy hagyományú kínai nyelv és kultúra megismertetéséért is.

Az akadémikusi tagságra ajánlói – az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztályának rendes tagjai – Kenesei István, Kósa László, Paládi-Kovács Attila, Róna-Tas András, Vásáry István voltak.

A választás háromévenként történik, legutóbb 2022-ben választott új akadémikusokat az Akadémikusok Gyűlése. A május 7-i tagválasztást követően a Magyar Tudományos Akadémiának 294 rendes, 103 levelező, 201 külső és 191 tiszteleti tagja van.

Az Akadémia Alapszabálya szerint levelező taggá az a magyar állampolgár választható meg, aki az MTA doktora címmel vagy azzal egyenértékűnek minősített tudományos fokozattal rendelkezik, és aki tudományát elismerten és különösen magas színvonalon, alkotó módon műveli. Rendes taggá az a magyar állampolgárságú levelező tag választható meg, aki levelező tagságának elnyerése óta jelentős tudományos eredményeket ért el.

A Magyar Tudományos Akadémia 2025-ben megválasztott tagjait részletesen bemutató kiadvány ide kattintva olvasható:

https://mta.hu/ (pdf)


Gratulálunk ehhez a kiemelkedő eredményhez!


KORÁBBI HÍREK